Tworzenie formularza na stronę WWW

formularzFormularze na stronach WWW mają częste zastosowanie zwłaszcza w przypadku e-commerce. Zadaniem formularzy jest bowiem gromadzenie pewnych danych na temat użytkowników, np. w przypadku dokonywania zakupów w sklepach internetowych, rejestracji w różnego rodzaju serwisach, czy platformach bankowych, jak również są wykorzystywane do przeprowadzania ankiet. Jeśli zależy nam na uzyskaniu za pomocą formularza pożądanych danych, warto pamiętać o tym, aby miał on formę zachęcającą, a  zarazem prostą i wygodną w użytkowaniu.

Cechy dobrego formularza na stronie WWW

Istnieje kilka elementarnych zasad, o których należy pamiętać projektując formularz na stronę WWW. Powinien on spełniać następujące warunki:

- minimalna liczba pól obowiązkowych
-  odpowiednio czytelne oznaczenie, które pola są obowiązkowe
- dostosowanie długości danego pola do informacji, które należy w nie wpisać
- zadbanie o odstępy pomiędzy polami
- lewostronne usytuowanie opisów pól
- zgrupowanie pól zgodnie z danym zakresem treści

 Ilość pól formularza
Zapewne wielu z Was podczas tworzenia formularza ulegnie pokusie zdobycia od użytkowników jak największej ilości danych. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak pamiętajmy, że zbyt duża ilość pól może go skutecznie zniechęcić.  Pamiętajmy, że Internauci bywają kapryśni i niecierpliwi, nie dostarczajmy im kolejnych powodów do złości. Ważne jest, abyśmy skupili się na kilku niezbędnych danych, a pozostałe informacje można uzyskać od użytkownika w późniejszym czasie, już po zakończeniu procesu rejestracji. Dobrym przykładem jest formularz rejestracji na znanym wszystkim portalu społecznościowym:
formularz

Obowiązkowe pola

Podobnie jak w przypadku powyższego punktu, tak i tu musimy być ostrożni. Jeśli formularz wymaga obowiązkowego podania wielu danych, w  tym teleadresowych, może budzić w użytkowniku obawę przed wykorzystaniem ich w celach innych niż sugeruje formularz. Oczywiście inaczej wygląda to w przypadku formularzy na witrynach banków, czy sklepów internetowych, gdzie podanie tych danych jest konieczne i oczywiste dla użytkownika, a inaczej w przypadku serwisów społecznościowych czy portali rozrywkowych.

Jeśli zmuszeni jesteśmy wymagać od użytkownika podania wielu danych obowiązkowych, wyjaśnijmy  choć w jednym zdaniu, w  jakim celu są nam potrzebne. Pamiętajmy, że najważniejszy jest użytkownik, dlatego dobrze rozważmy, które pola powinny być rzeczywiście obowiązkowe.

Dostosowanie długości pól do treści

Wiele osób zapomina o tym, że formularz musi być czytelny dla użytkownika, a  przede wszystkim wygodny w użyciu. Często popełnianym błędem jest tworzenie pól o takiej samej długości, co może utrudniać poruszanie się po formularzu i wydłużać czas wypełnienia.  W końcu pole służące do wpisania adresu e-mail  lub wieku  powinno być krótsze niż pole adresowe. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji, co z pewnością zwiększy czytelność formularza.

formularze na WWW

Zachowanie odstępów między polami

W czasie projektowania formularza na stronę WWW zwróćmy również uwagę na to, aby zachowany był odstęp między poszczególnymi jego polami, dzięki czemu unikniemy w ten sposób pomyłek, gdy użytkownik niechcący wpisze dane w niewłaściwe pole. Formularz nie może przybierać formy tabeli, lecz jego poszczególne sekcje powinny być od razu widoczne.

 Opisy przy polach

Zasada umieszczania opisów z lewej strony związana jest głównie z naszą kulturą czytania od strony lewej do prawej, co jest mniej męczące dla oczu niż czytanie opisów ulokowanych nad lub pod polem. Odległość między opisem a polem, którego on dotyczy również nie powinna być zbyt duża, aby użytkownik nie musiał zbytnio „skakać” wzrokiem po stronie. Ponadto zbyt duże oddalenie opisu od pola może rodzić zagrożenie, iż dane zostaną wpisane w niewłaściwym miejscu.

Zgrupowanie pól

W przypadku formularzy zawierających pola, które dotyczą dużej ilości różnorodnych danych, warto pogrupować je tematycznie, wyraźnie oddzielając je od siebie. Wówczas użytkownik nie będzie miał wrażenia, że wypełnianie formularza będzie trwało w nieskończoność. W przypadku dużej ilości pól warto zastosować  odpowiedni mechanizm informujący użytkownika o postępie w wypełnianiu pól, na przykład w postaci procentów lub kroków. Dzięki temu będzie on dokładnie wiedział, na jakim etapie się znajduje.

Stosując powyżej wskazówki na podstawowym etapie projektowania formularzy z pewnością unikniecie wielu błędów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zupełnie nieistotne.

 

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>