Siła słowa czyli copywriting na usługach reklamy

copywritingReklama funkcjonuje w świecie już od czasów starożytności. Przez kolejne epoki przybierała różne formy, ewoluowała sięgając po coraz to nowe i bardziej sugestywne narzędzia i techniki. W marketingu internetowym podstawą skutecznej reklamy jest copywriting. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na copywriterze oraz jak duża jest jego rola oraz wpływ na całą kampanię reklamową.

Współcześnie copywriter to osoba, która nie tworzy już tylko sloganów reklamowych i haseł. Jego kompetencje są dużo większe, bowiem copywriter musi wykazać się niezwykle szeroką znajomością niemal każdej branży, być na bieżąco z tym, co dzieje się zarówno w sieci, jak i poza nią. A przede wszystkim musi umieć obserwować świat oczami jego uczestników, znać doskonale narzędzia komunikacji masowej oraz myśleć koncepcyjnie.

Do najważniejszych cech profesjonalnego copywritera zaliczyć należy:

  • znajomość odbiorcy, jego zachowań, profilu społeczno-ekonomicznego, potrzeb i aspiracji
  • znajomość trendów, obserwowanie mediów społecznościowych
  • posiadanie kompetencji z zakresu komunikacji perswazyjnej i NLP
  • perfekcyjną znajomość języka i zasad ortografii
  • doskonała retoryka i lekkie pióro
  • kreatywność.

Ta ostatnia cecha powinna być na początku listy, gdyż jest podstawą tworzenia hipnotycznych treści. Copywriter musi dostarczać unikalnej treści, zaskakiwać, prowokować, wzbudzać emocje. Tekst napisany pięknym językiem będzie bezwartościowy, jeśli nie wzbudzi emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Warto również wspomnieć o terminie, który często kojarzony jest z copywritingiem, czyli tzw. naming. Pojęcie to określa proces twórczy mający na celu wymyślenie nazw produktów lub usług. Zgodnie z zasadą copywritingu oraz reklamy nazwy elementów naszej oferty muszą zapadać w pamięć. Wbrew pozorom zadanie to jest niezwykle trudne i skomplikowane, gdyż w trakcie tworzenia takich nazw należy wziąć pod uwagę całą masę różnych aspektów.

Rola copywritera nie ogranicza się bowiem do stworzenia tekstu w odpowiedzi na koncepcję reklamową. Wymaga od niego doskonałego oczytania, ale też poświęcenia. Często musi on przeprowadzić własne badania marketingowe, aby jak najlepiej poznać swojego odbiorcę.

Zanim więc zlecimy stworzenie tekstu lub sloganu reklamowego, sprawdźmy, czy copywriter posiada odpowiednie kompetencje, gdyż nietrafiony tekst może nie tylko spowodować „śmierć kampanii”, ale w istotny sposób zaszkodzić wizerunkowi firmy.

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Świetny tekst! Właściwa osoba na właściwym miejscu. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>