Prawa autorskie w Internecie

copyrightObecnie Internet jest najpotężniejszym źródłem informacji o nieograniczonym niemal  zasięgu. To z kolei umożliwia nam dotarcie do danych których nie bylibyśmy  stanie uzyskać w inny sposób.

Jednak ten powszechny dostęp do dóbr intelektualnych sprawił, iż nagminnie  dochodzi do naruszeń praw autorskich. Wielu z nas nawet nieświadomie łamie to prawo, co wynika zapewne z niedostatecznej  o nim wiedzy .

W ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych został określony przedmiot prawa autorskiego, którym jest „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”.

Ustawa ta wskazuje również, jakiego rodzaju przejawy twórczości podlegają ochronie praw autorskich. Zaliczamy do nich między innymi utwory słowne, przedstawione za pomocą znaków matematycznych lub graficznych, utwory muzyczne, plastyczne lub wzornicze. Wśród nich są również utwory sceniczne, aranżacje, choreografie, wzornictwo przemysłowe i wiele innych.

Kopiowanie treści

Ustawa i prawie autorskim zabrania kopiowania wszelkiego rodzaju treści, zawartych zarówno w publikacjach drukowanych, jak i na stronach internetowych.  Niestety kopiowanie treści stron internetowych obecnie odbywa się na szeroką skalę, a  właściciel serwisu często nie jest w  stanie kontrolować zjawiska bezprawnego wykorzystywania jego autorskich treści. Skrajnym przypadkiem łamania praw autorskich  w rozumieniu powyższej ustawy jest kopiowanie zawartości całych witryn i umieszczanie ich treści na innej domenie w niezmienionej formie.

Równie częstym zjawiskiem łamania przepisów o prawie autorskim jest skanowanie materiałów drukowanych w postaci czasopism, publikacji, słowników, encyklopedii i umieszczanie ich w formacie PDF w sieci.

Jeśli jednak umieszczamy w Internecie niewielki fragment dzieła słownego, opatrzony cudzysłowem  z informacją o jego źródle, nie musimy obawiać się naruszenia  praw autorskich.

Kopiowanie treści może jednak odbywać się legalnie za zgodą ich autora, jednak prawo autorskie do danego dzieła zawsze będzie należało do niego, co oznacza, iż nie wolno nam podpisywać się pod daną treścią  jako jej autorzy.

Kopiowanie grafiki

Jak wskazuje ustawa, prawem autorskim objęte są również różnego rodzaju  utwory graficzne, zdjęcia, a także utwory multimedialne, jak filmy, muzyka.  Wiele osób wykorzystuje bowiem grafikę dostępną w sieci, aby uatrakcyjnić własne witryny lub blogi kopiując dzieła bezpośrednio z  wyszukiwarek grafiki.  Jest to dość ryzykowne, gdyż autor grafiki może zarzucić nam  naruszenie jego praw autorskich mimo, iż skopiowane dzieło nie było sygnowane jego nazwiskiem, inicjałem bądź pseudonimem.

W sieci istnieją jednak banki zdjęć, w których autorzy umieszczają swoje dzieła za darmo lub odpłatnie wyrażając w ten sposób zgodę na ich powielanie i rozpowszechnianie.  Ważne jest jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami licencji danego banku zdjęć, gdzie określone są okoliczności, w  których możemy wykorzystywać zdjęcia.

Temat praw autorskich jest jednak dużo bardziej skomplikowany. Istnieje bowiem wiele różnych sytuacji, których kopiowanie nie narusza praw autorskich, jednak jest to temat wymagający szczegółowej wiedzy z zakresu prawa.

W niniejszych artykule chciałam jedynie zwrócić uwagę na to, abyśmy zawsze pamiętali o prawach autorskich  w momencie, gdy korzystamy  z utworów zamieszczanych w sieci. W ten sposób nie tylko uchronimy się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi, ale również  uszanujemy wysiłek oraz pracę innych.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>