Nawigacja – ważny element strony WWW

nawigacjaZaprojektowanie własnej strony WWW wielu z nas może wydawać się prostą czynnością. W końcu w sieci mamy możliwość skorzystania z gotowych szablonów, które wystarczy odpowiednio dopasować do własnych potrzeb ,a następnie wypełnić treścią. Jednak kwestia samego wyboru szablonu nie zawsze jest tak oczywista i prosta. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, kto będzie korzystał z naszego serwisu i jakie informacje powinien znaleźć w pierwszej kolejności. Istotą jest bowiem, aby tak zaprojektować stronę WWW, aby użytkownik niemal od razu znalazł to, czego szuka.
Przy projektowanie stron korzysta się z trzech podstawowych układów:

1. Centralny, w którym jak nie trudno się domyślić treść znajduje się na środku ekranu, w związku z czym użytkownik nie ma potrzeby korzystania z paska przewijania. Układ ten doskonale nadaje się do projektowania prostych firmowych stron-wizytówek.
Poziomy – układ ten wymaga korzystania z poziomego paska przewijania. Układ ten najczęściej wykorzystywany jest na stronach prezentujących galerie zdjęć, czy obrazów.
2. Pionowy – treść strony przewijana jest w układzie pionowym. Jest to najczęściej stosowany układ, który występuje przede wszystkim na stronach publikujących różnego rodzaju artykuły.
W ramach powyższych układów stosuje się również schematy stron jedno -, dwu – , trójkolumnowe , a także wiele różnych kombinacji, do których wrócimy w innym artykule.

Nawigacja na stronie WWW
Z pewnością większość z Was zgodzi się ze mną, iż nawigacja strony jest najważniejszym jej elementem. To właśnie dzięki niej jesteśmy stanie szybko i wygodnie poruszać się po poszczególnych podstronach, dzięki niej wiemy, w którym miejscu na stronie obecnie się znajdujemy, na jaką podstroję możemy przejść, a także jak szybko powrócić do podstrony, którą wcześniej odwiedziliśmy ramach danego serwisu.
Nawigacja, czyli menu główne ma więc za zadanie ułatwić użytkownikowi korzystanie z naszej strony, a by szybko odnalazł informacje, których szuka. Najczęściej spotyka się strony, w których mu jest ulokowane w górnym pasku lub w prawej bądź lewej kolumnie strony. Specjaliści usability często sprzeczają się nad tym, który układ menu jest najbardziej optymalny, ja jednak nie będę przychylać się do żadnej z opinii, gdyż moim zdaniem lokalizacja nawigacji na stronie zależy przyzwyczajeń naszych potencjalnych użytkowników, a także zależna jest od całej kompozycji i estetyki strony.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>